Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (COVID-19) sebebiyle uzun süredir karantinadayız. Bu süreçte çok fazla düşünüyor ve üretiyoruz. Peki, evde kalmak zorunda olduğumuz bugünleri girişimlerimiz için nasıl fırsata çevirebiliriz?

Online Siparişler İçin Yeni Fikirler 

İnternet üzerinden planlanan girişimlerin tam zamanı; çünkü karantina sebebiyle herkes evde kalarak vaktini internette alışveriş yaparak veya online derslere/toplantılara katılarak harcıyor. Bu dönemde yiyecek tüketimi fazla olduğu için gıda sektörü ile ilgili planlanan girişimler değer görebilir.

Online Sistemdeki Yazılım Sorunlarına Çözüm 

Salgın sebebiyle alınan tedbirlerden en önemlisi de sosyal mesafe kuralını uygulamaktır. Bu nedenle her an her dakika buluşmak mümkün değildir. Bu noktada devreye online toplantılar giriyor. Çoğu okul, kurum ve kuruluş yüz yüze görüşmelerini online bir şekilde yapmak durumunda kalıyor; fakat yeterli sistem hala oturmuş değil. Örneğin, birçok okulda hala online eğitim sistemi kesintisiz bir şekilde ilerleyemiyor. Bu tarz sıkıntılar üzerine bir yazılım geliştirilebilir ve yazılım üzerine girişim düşünen kişiler bu durumu faydaya çevirebilir.

Network Genişletmek

Bu dönemde yapılabilecek en faydalı eylemlerden birisi de iş ağınızı yaratmak ya da var olan iş ağınızı genişletmektir. Bunun için en etkili yöntem de linkedin kullanmaktır . Linkedln üzerinden güncel iş fırsatlarına ya da istediğiniz konu üzerinde tecrübe sahibi insanlara ulaşabilir, onlardan ilham alabilirsiniz. Aynı zamanda COVID-19 sebebiyle çoğu etkinlik ve kursa katılım olmadığı için online olarak yapılan etkinliklerden de bu şekilde haberdar olabilirsiniz. 

Üretmeye Odaklı Topluluklar 

Bugünlerde çeşitli alanlarda topluluklar kurulmakta ve çoğu internet tabanlı olduğu için değer görmektedir. Özellikle bu süreç gençlerin ürettiklerini sunabilmeleri için oldukça önemlidir. Bu gibi toplulukların yapabileceği en iyi içerikler; alanında tecrübeli insanlarla iletişime geçmek ve onların fikirlerini hitap ettikleri kitleye sunabilmektir. 

Podcast Sistemini Girişimler İçin Kullanmak

Girişiminiz ne üzerine olursa olsun bunu insanlara duyurmanız gerekir. Sosyal medya araçları bu iş için yeterli gibi görünse de, amacınızı ve içeriğinizi detaylı olarak anlatma ihtiyacı duyacaksınız. Bu durumda podcast kanalı açmak doğru bir hamle olacaktır. İnsanlar her ne kadar evlerinde dizi ve film izliyor olursa olsun, bir noktada faydalı aktiviteler yapmak istiyorlar. Bugünlerde popüler olan bir aktivite de podcast yayınlarıdır. Siz de bu popülerleşen platformu girişiminizi geliştirmek için kullanabilir ve daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Evde olmak zorunda olduğumuz bu dönemde birçok şey düşünüyoruz, üretiyoruz ve sorguluyoruz. Girişimcilik alanında faaliyet gösteren ya da girişimci olmak isteyen insanlar için karantina günleri başlı başına bir fırsat olabilir.