Koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde girişimciler ve girişimci adaylarının aklına birçok fikir gelmektedir. Bu süreçte fikirleri bir ürüne dönüştürmek zor gelse de yapılabilecek bazı yöntemler ile bu fikirleri bir girişime dönüştürmek mümkündür. Böylelikle sorunlara çözüm bulmanın ve kendi işinizi kurmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Peki, bunların hepsi nasıl olacak?

Girişim Hangi Alanda Olmalı?

Bu süreçte fikirlerinizin internet üzerinden çözüm bulunabilen bir yapıda olması, bu dönemde oluşan pazara hızla girmenizi sağlayacaktır. Girişimin bir online çözüm olması, web sitesinin veya mobil uygulamasının geliştirilme ve pazara sunulma süreçlerinin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Fikirleriniz bu platforma uygun mu veya bu platforma nasıl uyarlanabilir? Bu sorulara yanıt bulduktan sonra iş planı oluşturulmalı ve bu plana göre hareket edilmelidir. İş planınızı oluştururken bu sürecin biteceğini ve bitmesi durumunda normal hayatta da girişiminizin aynı istikrarı sağlaması gerektiğini unutmadan planınızı oluşturmalısınız.

Öğrenilmesi Gereken Yetkinlikler

Bu sorulara yanıt bulduktan sonra işinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Fikriniz için öğrenmeniz gereken yetkinlikleri bu pandemi döneminde evde kalarak gerçekleştirmeye çalışmalısınız. Online eğitimler, videolar, bloglar ile konular hakkında derinlemesine araştırma yapabilir ve eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu dönemde online ve ücretsiz şekilde girişimcilik ile ilgili birçok eğitim, söyleşi ve röportajlar canlı yayın şeklinde sosyal platformlarda yayınlanmaktadır. Bu yayınları takip ederek girişim dünyası hakkında eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.

Online Network

Fikrin girişime dönüşmesi sırasında en önemli adımlardan biri network oluşturmaktır. Linkedln, bu süreçte network oluşturmak için kullanabileceğiniz bir platformdur. Buradan alanınızla ilgili profesyonel kişilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca online etkinliklere katılan kişilerin iletişim bilgilerini not olarak onlarla da iletişime geçebilirsiniz. Ne kadar geniş networke sahip olursanız, pazarlama süreçleriniz de o kadar hızlı ilerler. 

Pandemide Pazarlama

Tüm adımları tamamladıktan sonra fikrinizin pazarlanması aşamasında bu dönemde kullanabileceğiniz en iyi platformlar sosyal medya uygulamaları olacaktır. Bu hesaplarda hazırladığınız içerikleri ücretli reklamlar yoluyla kullanıcılara ulaştırabilirsiniz. Özel algoritmalara göre doğru kullanıcılara gösterilen bu reklamlar ile fikrinizin tanıtımını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Algoritmalara göre doğru kullanıcılara gösterilen bu reklamlar ile fikrinizin tanıtımını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.